«Халқлар дўстлиги» музейи биноси 1976-йилда Тошкент зилзиласининг ўн йиллигига бағишлаб қурилган бўлиб, «Жасорат» ёдгорлиги билан ягона мажмуа таркибига кирган. Музей фондида Тошкентни иттифоқ республикалари қайта тиклаганига бағишланган 15 мингдан ортиқ экспонат сақланган эди.
Мажмуа ва бино меъморлари — Л. Адамов,
С. Адилов, В. Ганиев, Фарҳод Турсунов, Р. Юсупов ва Д. Рябичев.
Тепаликда қурилган ва стилизация
қилинган миллий нақш билан безатилган силіндр шаклидаги бино биринчи қават
устида гўё сузиб тургандек кўринади.
1996-йилда, Ўзбекистон мустақиллигининг
беш йиллигига бағишлаб, шу бинода Олимпия шуҳрати музейи очибди. Ҳозирда унда
2088 та экспонат намойиш этилмоқда.
2024-йилда «Жасорат» мажмуаси
меъморларидан бири Валерий Ганиев ушбу биноға Халқлар дўстлиги музейини
қайтаришни ва Олимпия шуҳрати музейини бошқа жойга кўчиришни таклиф қилди.
Тошкентдан Олмага биринчи мунтазам йўловчи авиапарвози 1924-йил май ойида очибди. 1930-йилларда бу...
Авиасозлар шаҳарчасида Тошкентнинг энг муҳташам биноларидан бири жойлашган. Унинг лойиҳаси устида м...
Кўплаб нашрлар замонавий гумбазлардан фойдаланишни зилзиладан кейин Чилонзорда қурилган янги маҳалл...
Миллий археология маркази биноси (аввал Шарқ қўлёзмалари институти, кейинроқ Шарқшунослик институти...

Здание музея «Дружбы народов» было построено в 1976 году к десятилетию ташкентского землетрясения и входило в единый комплекс вместе с памятником «Мужество». В фондах музея находилось свыше 15 тысяч экспонатов, посвящённых восстановлению Ташкента союзными республиками.
Архитекторы комплекса и здания — Л.
Адамов, С. Адылов, В. Ганиев, Фархад Турсунов, Р. Юсупов и Д. Рябичев.
Возведённый на возвышенности цилиндр,
оформленный стилизованным национальным орнаментом, словно парит, нависая над
первым этажом.
В 1996 году, к пятилетию независимости
Узбекистана, в здании открылся Музей олимпийской славы. Сейчас в нём
представлены 2 088 экспонатов.
В 2024 году архитектор комплекса
«Мужество» Валерий Ганиев предложил вернуть в это здание музей Дружбы народов,
а Музей олимпийской славы перевести в другое помещение.
Одно из самых красивых зданий Ташкента — 23-этажная гостиница «Чорсу», построенная в 1982 году и р...
Одно из самых удивительных и познавательных мест Ташкента — Государственный музей прикладного иску...
Одно из самых популярных заведений Ташкента — Дом фотографии. В нём постоянно проходят выставки фот...
Построен в 1938 году по проекту советского архитектора А. И. Павлова в стиле конструктивизма и соци...