Mobiuz / Уздонробита биноси
Бино Амир Темур кўчасида жойлашган бўлиб, ўзига хос металл қуёшдан ҳимоя панеллари билан танилган. У 1981-йил бошида лойиҳалаштириш институти ГСПИ-2 (СССР Алоқа вазирлигининг 2-сонли Давлат лойиҳалаштириш институти) учун қурилган ва фойдаланишга топширилган бўлиб, лойиҳа ҳам шу институт томонидан ишлаб чиқилган.
Ноёб дизайндаги қуёшдан ҳимоя панеллари ТАПОиЧда ишлаб чиқарилган.
2009–2010-йилларда бино реконструкция қилинди: дастлабки ёшил ранг оқ рангга алмаштирилди, лекин қуёшдан ҳимоя панеллари сақланиб қолди.
Турли йилларда бинода алоқа соҳаси ташкилотлари — Ўзбектелеком, пейжинге компаниялари ва СП Уздонробита / МТС / UMS / Mobiuz жойлашган.
2025-йил июн ойида Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги Mobiuz (Universal Mobile Systems МЧЖ) мобил операторининг устав капиталидаги 100% давлат улушни халқаро очиқ хусусиласштириш жараёнини бошлаш тўғрисида эълон қилди, шунинг учун келажада бино янги эгаси топиши мумкин.
Марказий телеграф
Марказий телеграф биноси — Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бири. У Навоий проспектида қурилган ...
Ўрта Осиё кооператив техникуми
Бино 1928-йилда кооператив техникуми учун қурилган бўлиб, у инқилобгача ташкил этилган Тошкент тижо...
Мустақиллик кўчасидаги турар жой уйи
Собиқ Пушкин кўчасидаги турар жой уйи 1931-йилда меъмор К. Бабиевский лойиҳаси бўйича қурилган. Уй ...

Mobiuz / Uzdonrobita Building
Located on Amir Temur Street, the building is recognisable for its original metallic sun-shading panels. It was constructed and commissioned in early 1981 for the GSPİ-2 Design Institute (State Design Institute No. 2 of the USSR Ministry of Communications), with the building’s design also developed by the same institute.
The uniquely designed sun-shading panels were manufactured at TAPOiCh.
The building underwent reconstruction in 2009–2010: the original green colour was replaced with white, though the sun-shading panels were preserved.
Over the years, it has housed various telecommunications organisations — Uzbektelecom, paging companies, and the joint venture Uzdonrobita / MTS / UMS / Mobiuz.
In June 2025, the State Assets Management Agency of Uzbekistan announced the launch of an open international privatisation process for 100% of the state share in the charter capital of the mobile operator Mobiuz (LLC Universal Mobile Systems), meaning the building may have a new owner in the future.
Café “Ugolok” – one of the most famous in Tashkent
One of the oldest cafés in the city has preserved the unique taste of its signature “tapaka” chicke...
✈️ Tashkent Airport
The first regular passenger flight from Tashkent to Almaty opened in May 1924. In the 1930s, the f...
Arifjanbay Mosque
The mosque, striking with its unusual lines, is located within Tashkent City Park. This distinctive...
Literature Museum, Youth Theater of Uzbekistan
The beautiful large building on Navoi Avenue was built in 1940 according to the design of architect...