Боғкўча массиви, собиқ Ц-27
Боғкўча массивидаги ўзига хос бинолар меъморлар Г. Коробцев, С. Адилов, И. Коптелова, Л. Адамов ва А. Муҳамедшин лойиҳалари бўйича, шунингдек муҳандислар Т. Шахсуварян ва Е. Чинчева иштирокида қурилган.
Лойиҳа иккита қизиқарли объект билан эътиборга лойиқ.
Биринчиси — Бируний проспектига уч томони билан чиқадиган бир қатор тўққиз қаватли уйлар. Уч томонлари ака-ука Жарскийлар томонидан апельсин рангидаги мозаика билан безатилган. Тўққиз қаватлилар маиший ва маданий хизмат объектлари блоки билан бирлаштирилган: озиқ-овқат ва сабзавот дўкони, кафе, маиший техника дўкони, дорихона, кимёвий тозалаш, почта, мода ательеси ва пойабзал ҳамда техника таъмирлаш устахоналари. Шу блокда бир пайтлар жуда машҳур бўлган «Ғунча» болалар кинотеатри ҳам жойлашган эди. Қурилиш йиллари — 1973–1977.
Иккинчи ўзига хос объект — тажриба тариқасидаги тўрт қаватли 60 хонадонли уй бўлиб, унда 5 ва 6 хонали квартиралар ва катта террасалар мавжуд. Меъморларнинг фикрига кўра, кўп болали оилалар учун мўлжалланган бу квартиралар маҳалладаги «ерда яшаш» шароитларига мос бўлиши керак эди. Кенг террасалар маҳалла ички ҳовлисини эслатарди — уларга супа қўйиб, овқат тайёрлаш мумкин эди. Бу ерга эски шаҳар маҳаллаларидан кўчирилган оилалар жойлаштирилган. Бироқ лойиҳа тажриба сифатида қолди ва бир қатор сабабларга кўра серияли ривожланмади.
Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонаси
2012 йилда Тошкент ҳокимлиги ва Hyatt International ўртасида Hyatt Regency бренди остида меҳмонхона ...
Қаффол аш-Шоший мақбараси
Тошкентнинг муқаддас ҳомийларининг шартли рўйхати анъанавий равишда биринчи исломий уйғониш даврин...
Болалар дунёси
1970–1971-йилларда қурилган кўк рангли тўққиз қаватли турар жой уйлари ва «Болалар дунёси» дўкони ...

Bogkucha Housing Estate (former Ts-27)
The distinctive buildings of the Bogkucha housing estate were designed by architects G. Korobtsev, S. Adylov, I. Koptelova, L. Adamov and A. Mukhamedshin, with engineers T. Shakhsvaryan and Ye. Chincheva.
The project is remarkable for two objects.
The first is a row of nine-storey blocks whose end façades face Birusniy Avenue. These ends are decorated with orange-toned mosaics by the Zharsky brothers. The nine-storey buildings are connected by a low block containing everyday and cultural services: grocery and vegetable shops, a café, household appliance store, pharmacy, dry-cleaner, post office, fashion atelier, and workshops for shoe and appliance repair. This same block once housed the very popular “Guncha” children’s cinema. Construction period: 1973–1977.
The second unusual object is an experimental four-storey 60-apartment building with 5- and 6-room flats and large terraces. According to the architects’ concept, these apartments for large families were intended to replicate the living conditions “on the ground” typical of traditional mahallas. The spacious terraces evoked mahalla courtyards — one could place topchans there and cook food. Families relocated from old-city mahallas slated for demolition were settled here. However, the project remained experimental and was not developed further for a number of reasons.
Catholic Cathedral
The Roman Catholic Cathedral of the Sacred Heart of Jesus began construction in 1912 on the high ba...
The Palace of the Grand Duke
Buildings constructed in the European Art Nouveau style in Tashkent can be counted on one hand—all...
House of Knowledge and Russian Academic Drama Theatre
In 1968, a modern (for its time) House of Knowledge with a 600-seat hall opened on Kirov Street. Fo...
The Century-Old History of TashMI
Every Tashkent resident is familiar with this abbreviation — TashMI. It has long become not only t...