Sugʻorish institutining yangi korpusi
Milliy tadqiqot universiteti «Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti» (ilgari TIIQMXI deb atalgan) 1934-yilda Turkiston universitetining gidrotexnika fakulteti ajralib chiqishi orqali tashkil etilgan. Oʻsha paytda u Niyozbek va Qori Niyozov koʻchalari kesishmasidagi burchagi yumaloq bino joylashgan edi.
60-yillarda institut Niyozbek (Uritskiy) koʻchasi boʻylab yangi binolar oldi.
70-yillarda Qori Niyozov koʻchasi boʻylab Oqqoʻrgʻon (Novomoskovskaya) koʻchasi tomon yangi inshootlar paydo boʻldi. Aynan shu yangi binolar sovet modernizmi nuqtai nazaridan qiziqarli.
Meʼmorlar M. Fyodorova va Ye. Sepetiy hamda muhandislar V. Yegorov va A. Minayeva ikkita simmetrik auditoriya korpusini — rektorat va kutubxona bilan birga — akt zali nisbatan simmetrik joylashtirdilar. Korpuslar orasida akt zalining oldida soyali maydoncha (skverik) tashkil etildi.
Vertikal quyoshdan himoya panellari bilan bezatilgan akt zalining fasadi institutning yangi vizual ramziga aylandi — u Toshkent haqidagi otkritkalar va fotoalbomlarda tez-tez uchraydi.
Aviasozlar madaniyat saroyi
Aviasozlar shaharchasida Toshkentning eng muhtasham binolaridan biri joylashgan. Uning loyihasi ust...
NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tan...
Muqimiy nomidagi musiqali teatr
Beshagʻoch maydonidagi Muqimiy nomidagi oʻzbek davlat musiqali teatrining chiroyli binosi hammaga t...
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy koʻrgazma zali
Toshkent markazini bezab turgan eng chiroyli binolardan biri — Oʻzbekiston rassomlari uyushmasi Koʻ...

Новый корпус ирригационного института
Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», ранее называемый ТИИИМСХ (Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства), создан в 1934 году отделением от Туркестанского университета гидротехнического факультета. И расположился тогда в здании со скруглённым углом на пересечении улиц Ниязбекской и Кары-Ниязова.
В 60-е годы институт получил новые здания вдоль улицы Ниязбекской (Урицкого).
В 70-е годы появились новые строения вдоль улицы Кары-Ниязова в сторону улицы Аккурганской (Новомосковской). Именно эти новые здания представляют интерес с точки зрения советского модернизма.
Архитекторы М. Федорова и Е. Сепетый и инженеры В. Егоров и А. Минаева построили два корпуса аудиторий с ректоратом и библиотекой, расположенные симметрично относительно актового зала. Между корпусами перед актовым залом создан тенистый скверик.
Фасад актового зала с вертикальными солнцезащитными панелями стал новым визуальным символом института, встречается на открытках и фотоальбомах о Ташкенте.
ОДО и Юридический университет
Здание для Военного собрания было построено в 1885 году, и его облик в общих чертах сохранился до ...
Обком, МИД, Сенат
Здание Сената на улице Ислама Каримова (бывшей Узбекистанской) было построено в начале 1970-х годов...
«Узпромстройбанк» около Сквера
Красивое здание на Сквере было построено в 1895 году архитектором В. С. Гейнцельманом и предназнача...
Центральный выставочный зал Академии художеств Узбекистана
Красивейшее здание, украшающее центр Ташкента — Выставочный зал Союза художников Узбекистана (ныне ...