“O‘zbekiston 24” telekanali Toshkent mahallalarida “Dolzarb 40 kunlik” hamda “Mahallada obodlik va mehr-saxovat oyligi” doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar haqida lavha tayyorladi.
📍Yangihayot tumanida ko‘p qavatli uylar va ijtimoiy obyektlar atrofi obodonlashtirilmoqda, ichki yo‘llar tartibga keltirilib, yashil hududlar kengaytirilmoqda, daraxt va gullar ekilmoqda. Hasharlarda aholi, hokimlik, mahalla yettiligi, kommunal va boshqa xizmatlar vakillari faol ishtirok etmoqda.
🏢Uchtepa tumanida ishlar barcha 60 ta mahallani qamrab olgan. Jumladan, 15 ta ko‘p qavatli uyda 6,8 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladigan “Diyorobod” mahallasida hovlilar va yashil hududlar obodonlashtirilmoqda. Bolalar maydonchalari ta’mirlanib, keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va ehtiyojmand oilalarga yordam ko‘rsatilmoqda. Aholi murojaatlari asosida muammoli hududlar xatlovdan o‘tkazilib, mavjud bolalar maydonchalarini ta’mirlash va yangilarini barpo etish ishlari boshlangan. Shuningdek, gaz va elektr ta’minoti, kommunal infratuzilma hamda xavfsizlik masalalari hal etilib, kuzatuv kameralari o‘rnatilmoqda.
🏢Chilonzor tumanida ishlar 55 ta mahallada, jumladan, “Bog‘zor”, “Oqtepa”, “Qozirabod”, “Katta Qozirabod” va “Nafosat” mahallalarida olib borilmoqda. Amalga oshirilayotgan tadbirlar doirasida 286 ta muammo bartaraf etilib, avval yakunlanmay qolgan 427 ta loyiha ijrosi davom ettirilmoqda. 119 ta uyning yerto‘lasi, 64 ta uyning tom qismi va 228 ta uyning yo‘laklari ta’mirlandi, 730 dan ortiq ko‘cha tartibga keltirildi, bolalar va sport maydonchalari modernizatsiya qilinmoqda.

Телеканал «O‘zbekiston 24» рассказал о масштабных работах, которые проводятся в махаллях Ташкента в рамках «Dolzarb 40 kunlik» и «Mahallada obodlik va mehr-saxovat oyligi»
📍В Янгихаётском районе благоустраиваются территории многоквартирных домов и социальных объектов, приводятся в порядок внутренние дороги, расширяются зелёные зоны, высаживаются деревья и цветы. В хашарах участвуют жители, представители хокимията, махаллинской «семёрки», коммунальных и других служб.
🏢В Учтепинском районе работы охватывают все 60 махаллей. В махалле «Диёробод», где в 15 многоквартирных домах проживают более 6,8 тысячи человек, благоустраиваются дворы и зелёные зоны. Ремонтируются детские площадки, оказывается помощь пожилым, людям с инвалидностью и нуждающимся семьям. После изучения обращений жителей проведена инвентаризация проблемных участков, начат ремонт существующих и создание новых детских площадок. Также решаются вопросы газо- и электроснабжения, коммунальной инфраструктуры и безопасности, устанавливаются камеры видеонаблюдения.
🏢В Чиланзарском районе работы ведутся в 55 махаллях, в том числе «Богзор», «Октепа», «Козирабод», «Катта Козирабод» и «Нафосат». В рамках проводимых мероприятий устранены 286 проблем, продолжается реализация 427 ранее незавершённых проектов. Отремонтированы подвалы 119 домов, кровли 64 домов и подъезды 228 домов, приведены в порядок более 730 улиц, модернизируются детские и спортивные площадки.
🧹К хашарам в районе привлечено более 15 тысяч жителей, благоустроено 740 гектаров территории, задействовано 673 единицы специальной техники. Отремонтированы 255 объектов системы освещения, материальная помощь оказана 372 нуждающимся гражданам.