Mustaqillik maydoni asosiy koʻrinishini 1966-yilgi zilziladan keyin oldi — sobiq Qizil maydon oʻlchami uch baravardan koʻproq kengaytirildi. Ammo oʻzgarishlar zilziladan oldinroq boshlangan edi: 1965-yilda oʻsha davr uchun zamonaviy Vazirlar Soveti binosi qurilishi boshlandi, bino V-shaklidagi tayanchlar ustida yerda koʻtarilgan edi.
1970-yilda toʻrtburchak quyoshdan himoya panjarasi bilan bezatilgan baland “vazirliklar uyi” qurilishi boshlandi. Unga yonma-yon “Iskra” kinoteatri (tekis gorizontal kompozitsiya) qurilgan edi.
Paradlar xiyoboni va Lenin maydonining meʼmorlari (Ye. Rozanov, B. Mezentsev, B. Zaritskiy, V. Shestopalov, A. Yakushev va L. Adamov; muhandislar V. Krichevskiy, T. Melik-Arakelyan, N. Nikitin, Yu. Kozel, A. Kolotiyev va Z. Muftaxov) sobiq Ittifoqning eng katta maydonlaridan birini yaratdilar — favvoralar, gulzorlar va xiyobonlar bilan.
XXI asr boshida Mustaqillik maydonining koʻrinishi oʻzgartirildi: paradlar uchun keng yoʻl toraytirildi, uning bir qismi yashil maydonlarga aylantirildi, vazirliklar baland binosi 6 qavatga “qisqartirildi”, panjara oʻrniga alyukobond va qorongʻi oyna paydo boʻldi.
Vazirlar Mahkamasining brutal binosi 1999-yil 16-fevral voqealarida zarar koʻrdi, rekonstruksiya vaqtida tayanchlar yopildi va oltin rangli shisha bilan qoplandi — meʼmorlarning dastlabki gʻoyasi oʻtmishda qoldi.
Mobiuz / Uzdonrobita binosi
Bino Amir Temur koʻchasida joylashgan boʻlib, oʻziga xos metall quyoshdan himoya panellari bilan ta...
Lyuteran kirxasi
Toshkent kirxasi Oʻrta Osiyodagi birinchi lyuteran ibodatxonasi hisoblanadi. Bino loyihasining das...
Fransiya elchixonasi binosi
Barcha toshkentliklar Yahyo Gʻulomov va Istiqbol koʻchalari burchagida joylashgan Fransiya elchixon...
Temir yo'l hisoblash markazi
Toshkent uchun g'ayrioddiy silindr shaklidagi bino, 1988-yilda qurilgan, Yaqub Kolos va Amir Temur ...

Основные черты площадь Мустакиллик приобрела после землетрясения 1966 года, когда размеры бывшей Красной площади были увеличены более, чем в три раза. Но преобразования начались ещё до землетрясения, в 1965 году началось строительство нового современного на то время здания Совета министров, приподнятого над фундаментом на V-образных опорах.
В 1970 году началось строительство высотного здания «дома министерств», оформленного прямоугольной солнцезащитной панжарой. К нему примыкал кинотеатр «Искра» с плоской горизонтальной компоновкой.
Архитекторы Аллеи парадов и площади Ленина (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев и Л. Адамов, инженеры В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотиев и З. Муфтахов) создали одну из самых больших площадей в бывшем СССР, с фонтанами, клумбами и аллеями.
В начале 21 века вид площади Мустакиллик был изменён, широкий путь для парадов сузили, часть его заняли зелёные насаждения, высотное здание министерств «укоротили» на 6 этажей, вместо панжары появился алюкобонд и тёмное остекление.
Брутальное здание Кабинета министров пострадало во время событий 16 февраля 1999 года, его реконструировали, закрыв опоры и отделав позолоченным стеклом так, что первоначальная задумка архитекторов осталась в прошлом.
Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стек...
Реальное училище, химфак, МВЭСиТ, Минкульт, Агентство по культурному наследию
В 1894 году в Ташкенте было открыто первое реальное училище. Реальными такие училища назывались по...
Музыкальный театр имени Мукими
Всем знакомо красивое здание узбекского государственного музыкального театра имени Мукими на площад...
Железнодорожное училище
Старое кирпичное здание узнаваемой туркестанской архитектуры, расположенное напротив Центрального п...